Головна » Новини Гуцульщини

У серії  «Гуцульський світ» побачили світ «Жьиб’ївські новелі» авторства неперевершеного Онуфрія Манчука (Львів, Растр-7, 2020, 116 с.).

 «Гуцульський світ» – таку назву отримала нова видавнича серія, що її започаткували Всеукраїнське товариство «Гуцульщина» та Національний музей народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й. Кобринського. До проекту фінансово долучилися гуцули громадської  організації  «Верховинсько-Київський клуб «Швейково».

У найближчих  планах - видати у серії  «Гуцульський світ» нові й перевидати призабуті скарби з великої гуцульської робітні.

Як зазначили автори проекту - голова Всеукраїнського товариства «Гуцульщина» Дмитро СТЕФЛЮК і генеральний директор Національного музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й. Кобринського  Ярослава ТКАЧУК, вершинними є твори письменників, які народились і проживали на Гуцульщині й у 30-40-х роках минулого століття започаткували традицію творення художніх текстів гуцульським діалектом, сміливо імплементувавши його в мову власних творів. Маємо на гадці найперш Петра Шекерика-Дониківа та Онуфрія Манчука. Для них гуцульський діалект властиво став літературною мовою. І персонажі, й автори художнім мовленням відтворили найтонші нюанси гуцульського говору.

Онуфрій Манчук усі відведені йому Всевишнім земні роки жив і дихав Гуцулією. Чи широко відоме це ім’я сучасному читачеві? Ні. Тоталітарна радянська система викреслила це прізвище з усіх довідників. Тільки в новітні часи воскреслої незалежної України цей гуцул з неабияким літературним хистом і світлом українського духу став відомим широкому загалу.

Високі й сліпучі узверхи додавали йому сили та відваги. У Першу світову добровільно зголосився стати на захист рідного краю, служив в армії Головного отамана війська УНР Симона Петлюри, воював у батальйоні Українських Січових стрільців, брав участь у бою на горі Маківці. У вересні 1939-го вітав Червону армію з національним синьо-жовтим прапором. А як інакше зустрічати братів-східняків з великої України? Нова влада не забула того патріотичного пориву Онуфрія Манчука. Весною 1941 року енкаведисти забрали його з хати, катували у жьиб’ївській тюрмі і, втікаючи від німців, убили в гурті невинних гуцулів. Уся родина січовика Онуфрія Манчука була поскрибована: син, два молодші брати і зять загинули в рядах УПА.

«Жьиб’ївські новелі» Онуфрія Манчука – унікальна книга з життя Гуцульщини. Автор досконало володіє гуцульською говіркою, яка має багато відтінків і нюансів, з найбільшою виразністю скористався фонетичними відмінностями діалекту.

Вслухайтеся в неперевершений гуцульський гумор Онуфрія Манчука:

 

– Юрочьку любий та солодкий, єк минi скучьно без тебе було. Й говорит, тай говорит у один гайташ минути не стане. Адi, так єк адвокат у судi. Ати, мой, став єc видразу, єк пень, дурний. Шото має бути?

– Скучьно, – каже, – ї було без тебе? Аби по такiй правдi дихала! Видиш, шо бреше, але шо то є – мiркуєш. Iгi, мой! Знаєш, шо тут єкiс пiнта тобi теше, але єкi? Дурний єс, єк сак. Аж видтак, далi-нi-далi, уна тобі си приповiст. Шо купила собi новий кожух, фустку й ше когутки злотнi.

 

Збірка «Жьиб’ївські новелі»  Онуфрія Манчука повинна бути в кожній гуцульській хаті!

 

 

Категорія: Новини Гуцульщини | Переглядів: 14 | Додав: Tall_Admin | Дата: 12.08.2020

Управа Всеукраїнського товариства «Гуцульщина» вітає жителів краю з прийняттям Верховною Радою України 17.07.2020 року Постанови № 3650 «Про утворення та ліквідацію районів», якою передбачено збереження на більшості території Гуцульщини існуючого адміністративно-територіального устрою. Зокрема утворення Верховинського, Вижницького, Косівського, Надвірнянського та Рахівського районів. Такий підхід забезпечить подальший комплексний розвиток підвідомчих територій, збереження автентичної та популяризації сучасної гуцульської культури, сприятиме поліпшенню умов життя горян.

Висловлюємо щиру подяку Народним депутатам України, керівникам органів місцевого самоврядування, депутатам обласних, районних, міських, селищних та сільських рад, головам районних та міських товариств «Гуцульщина», громадським організаціям та всім небайдужим активістам за наполегливу працю по відстоюванню інтересів жителів гірського краю.

 Віримо, що Гуцульські райони житимуть - і люди господарюватимуть на своїй Богом обдарованій Українській землі.

 

Категорія: Новини Гуцульщини | Переглядів: 26 | Додав: Tall_Admin | Дата: 17.07.2020

У Львові друкують перший тираж книги «Етнологія Гуцульщини: фольклор і обрядовість» авторства знаної не лишень у Косові письменниці, етнологині і редакторки Аделі Григорук.
252 сторінки, майже 200 фото і стільки ж персоналій – такі, так би мовити, параметри цього ошатного видання. Однак головне у книзі – зміст, наративи і візії, заглиблення у незмірний Гуцульський Світ. Його, цей Світ, авторка знає чи не достеменно: фахово подає ґрунтовний матеріал про багатовіковий досвід і традиції культури українського населення Східних Карпат – гуцулів, які відзначаються яскравою етнографічною самобутністю, своєрідним комплексом ментальних рис і оригінальним типом національного світобачення, що знайшло своє відображення в гуцульському фольклорі та обрядовості.
Як зазначив редактор і видавець книги Олександр Масляник, читач отримає унікальну можливість систематичного пізнання Гуцульського світу для наповнення духовного життя яскравими національними рисами, творення модерного мистецтва і культури зі збереженням народних скарбів.
Книга адресована усім тим, хто цікавиться гуцульською народною культурою, стане у пригоді учням загальноосвітніх навчальних закладів, ліцеїв, гімназій, студентам гуманітарних спеціальностей ВНЗ, учителям, керівникам гуртків, педагогам-організаторам, викладачам.
Незабаром книгу можна буде придбати через громадських озповсюджувачів і у районних товариствах «Гуцульщина».
Маємо надію, що частину тиражу буде закуплено для бібліотек гуцульських районів.
Олена ДЗЮБА
Категорія: Новини Гуцульщини | Переглядів: 50 | Додав: Tall_Admin | Дата: 07.05.2020

В сімдесять розквітає життя,

І душа, наче пташка, співає!

І хоч в юність нема вороття,

Та у серці вона оживає!

Хай у житті Вашім завжди буде літо,

А якщо осінь – то тепла й золота!

Нехай у гості їдуть завжди діти,

Хай сміх і радість на подвір’ї не стиха!

Нехай рясні дощі несуть для Вас здоров’я,

Проміння сонячне цілує у вуста!

Нехай онуки зігрівають Вас любов’ю,

Бажаєм довгого й щасливого життя!

Грані таланту художника

Антона Григорука

Знайомство із доробком Антона Григорука відкриває можливість проникнути в особливу духовно-естетичну сферу, де панує гармонія, злагодженість усіх сторін буття, де відчувається прагнення автора подарувати людям щось таке, що їм іще не відоме або чого вони за щоденними клопотами не помічають. Кожна робота віддзеркалює поетичність душі, непересічність натури, а його індивідуальна мистецька система тотожна тим уявленням про красу світу, своєї Вітчизни та її культури й історії, за якими творчість художника кваліфікується як суттєво українська за змістом і формою національного світогляду.

2

Сфера образотворчої діяльності Антона Григорука достатньо широка. Насамперед — це акварельний та олійний живопис: пейзажі, портрети, натюрморти,жанрові композиції. А ще — книжкова і станкова графіка, ілюстрування книг для дітей, монументальна творчість. Його життя — 50 років педагогічної і творчої роботи — це немовби щире освідчення в безмежній і безкорисливій любові до своєї землі, її людей, до України, плекання молодого покоління художників, які своєю мистецькою працею прославлятимуть рідну Батьківщину у себе вдома й у близьких та далеких земних світах.

Він з тих митців, які постійно гостро відчувають внутрішній зміст і необхідність творення для здійснення мети і свого покликання.

Категорія: Новини Гуцульщини | Переглядів: 62 | Додав: Tall_Admin | Дата: 05.05.2020

Інтернет-фестиваль 27-29 березня 2020 у фейсбуці «ВІД ГУЦУЛІЇ – ДО КРЯЖІВ ДОНЕЦЬКИХ» пам’яті поета-політв’язня, Шевченківського лауреата ТАРАСА МЕЛЬНИЧУКА
 
Коронавірус різко втрутився в наше життя. Тому порадившись із друзями, видатними діячами духовності, мистцями дійшли висновку, що в умовах загострення карантину найкраще спробувати провести у пам’ятні дні відходу визначного мистця спершу спробувати провести Інтернет-фестиваль у фейсбуці, а відтак, коли спаде світова напруга, провести в Чернівцях і Хотині, де свого часу працював Тарас Мельничук живий фестиваль, визначивши лауреата літературної премії «Князь роси» Імені Тараса Мельничука за 2020 рік.. Тим паче, що всі надіслані матеріали на Інтернет-фестиваль будуть надруковані на сторінках «Буковинського журналу» (число 2 від 2020).
 
Категорія: Новини Гуцульщини | Переглядів: 64 | Додав: Tall_Admin | Дата: 30.03.2020

1 2 3 ... 32 33 »