Головна » Статті » Культура Гуцульщини

Ростуть на деревах… ангели

Ангелятко, яке грає на сопілці мініатюрний святий Миколай, якого навіть немовля може взяти в ручки, малесенький Ісусик, і знову кілька янголят. Усе це з дерева, тонка й мініатюрна робота. Авторка маленьких скульптурок жінка—Галина Прокопів із села Казанів Коломийського району на Івано-Франківщині.

«Різьбою по дереву я захопилася у 15 років,-- розповідає майстриня.—До цього багато малювала. Проте мрія різьбити була настільки сильною, що я взяла до рук різець,а після закінчення школи поступила в івано-франківське ПТУ №3, де здобула фах різьбяра». Вчилася Галя старанно, різьбила, малювала ескізи, хотіла зробити щось велике й гарне, скажімо, дерев’яний іконостас. Та жінка добре усвідомлювала, що тендітними, ніжними, хоча й вправними руками, це не зробити. А душа прагнула чогось особливого, тягнулася до Бога

Напрямок подальшої різьбярської творчості Галини підказав випадок. «Одного разу мої знайомі замовили мені на  подарунок дерев’яного ангелика,--мовить пані Галина.—Сказали, що хочуть, аби він був маленьким, схожим на фарфорову скульптурку. Я не знала, як це різьбити, але спочатку намалювала янголя, а згодом і зробила. І стало мені так добре, я тішилася, наче дитина. Із того часу з-під мого різьця «народилося» сотні янголят.

Згодом жінку почали просити вирізьбити й святих, брали скульптурки переважно на іменини. І Галина взялася за святих покровителів. «Робота непроста, й не складна, для того, хто вміє, знає та хоче різьбити,--ділиться професійними таємницями майстриня.—Янголята в мене переважно з липи, це мяке дерево, його легко обробляти. Отож спочатку малюю ескіз, згодом беру шматок деревини та електролобзиком, надаю їй потрібної форми. Маленькими різцями роблю очі, носики, волоссячко, одежу і т ін.. Як правило мої скульптурки 12-15 сантиметрів заввишки. І 5-8 завширшки». На різьблення одного янголяти жінка витрачає один-два дні. 

Ангелят жінка не розмальовує, не називає і старається до них не прикипати душею. Свої вироби жінка радо віддає і радіє, що переважно їх дарують діткам, купляють для храмів, везуть як подарунки закордон рідним. Є Галині янголята і в колекціях українських віпів. У кого, Галина казати не хоче, називає лише одного власника авторського янголяти. Це Олег Скрипка. Коштують авторські роботи порівняно недорого від 150 до 250 гривень. Дарує жінка свої роботи рідним, близьким, знайомим, каже, що такі ангелики можуть бути й оберегами для вояків АТО.

Сабіна РУЖИЦЬКА, Казанів

Категорія: Культура Гуцульщини | Додав: Tall_Admin (20.10.2016)
Переглядів: 580 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0