Головна » Статті » Різне

Закоханий у рідний край

Гуцульщина подарувала світові багато талановитих і цікавих людей, які проявили себе в різних сферах людської діяльності. Серед них і Мирослав Михайлович Габорак, знаний на Прикарпатті освітянин, талановитий вчений, невтомний дослідник історії та культури рідного краю, активний громадський діяч. А ще автор дев’яти книг про походження географічних назв Прикарпаття та найменувань людей.

Народився він 10 січня 1952 року в невеличкому селі Текуча, що на Косівщині, у сім’ї простого гуцульського селянина. Його батько влітку випасав худобу на полонині, а взимку або працював у бутині, або шив гуцульські кожухи та кептарі. Тому полонина змалку увійшла в життя й маленького Миросика. Кожного літа, починаючи з п’яти років, пізнавав нелегкі будні полонинського життя. Спочатку доглядав хромалі – вівці з пошкодженими чи хворими ногами, наганяв у струнку овечу отару під час її доїння, а пізніше й сам став повноцінним вівчарем. Виростаючи в одному з найкращих куточків України, своєрідному не лише своєю чудовою природою, а й багатою історією, культурою й побутом горян, він із дитинства прагнув глибше пізнати навколишню дійсність, розкрити перед собою таємничість карпатської природи та нелегку, але таку цікаву й багатогранну історичну долю гуцулів. Тому, будучи школярем, багато читав, збирав книжки про Гуцульщину та її людей, часто заслуховувався розповідями старших людей про буремні минувші дні.  

Успішно закінчивши Текучанську восьмирічну та Середньоберезівську середню школи, 1968 року вступив на філологічний факультет Івано-Франківського державного педагогічного інституту імені Василя Стефаника, де здобув фах учителя української мови і літератури. Набуті знання передавав дітям Миколаївської восьмирічної школи Дніпропетровської області та Ворохтянської середньої школи Яремчанської міськради. Пізніше працював заступником директорів Хриплинської восьмирічної школи Івано-Франківської міськради та середньої загальноосвітньої школи № 7 м. Івано-Франківська. Із вересня 1987 року по квітень 1991 року був директором цієї школи. Окрім того, із березня 1976 року по вересень 1985 року очолював дитячий оздоровчий табір “Карпати” Івано-Франківського обкому профспілки працівників автомобільного транспорту та шосейних шляхів. У квітні 1991 року обраний головою обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України. На цій посаді працює й тепер. Заочно закінчив аспірантуру при Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника.

Закоханість у рідний край, його історію, культуру та побут людей зумовила й вибір теми успішно захищеної кандидатської дисертації “Семантико-словотвірні типи ойконімів Прикарпаття ХІІ – ХХ ст.”, у якій Мирослав Габорак ґрунтовно проаналізував процес становлення й розвитку назв населених пунктів Івано-Франківщини. У 2003 році з-під його пера вийшов етимологічний словник-довідник “Гідронімія Івано-Франківщини”, виданий у серії “Бібліотека гуцульської школи” при активній допомозі члена-кореспондента АПН України Петра Лосюка. У ній автор розкрив походження майже двох тисяч назв річок, потоків, озер та боліт Прикарпаття. Суттєво доповнена, перероблена й уточнена, ця книга побачила друге видання 2010 року. А між тим з’явилися такі етимологічні словники  М. Габорака, як “Назви гір Івано-Франківщини. Словник-довідник” (Івано-Франківськ: Місто НВ, 2005. – 352 с.), “Назви поселень Івано-Франківщини (Бойківщина, Гуцульщина та Опілля). Історико-етимологічний словник” (Івано-Франківськ: ОІППО, 2007, – 200 с.), Високу оцінку критиків науковців та краєзнавців отримали його наступні книги – “Топонімія Галицької Гуцульщини. Етимологічний словник-довідник” (Івано-Франківськ: Місто НВ, 2011. – 656 с.), у якій досліджено походження 4297 топонімів, що є найменуваннями 6778 географічних об’єктів частини Гуцульщини, розташованої на території Івано-Франківської області, “Топонімія Покуття та деяких прилеглих територій. Етимологічний словник-довідник” (Івано-Франківськ: Місто НВ, 2013. – 932 с.), де розкрито етимологію 7839 географічних найменувань, “Назви населених пунктів Івано-Франківщини. Етимологічний словник-довідник” (Івано-Франківськ: Місто НВ, 2014. – 404 с.), у якій проаналізовано 1764 найменувань міст, сіл, селищ, хуторів, колоній та присілків Прикарпаття. 2015 року у видавництві “Місто НВ” вийшло третє, доповнене, перероблене й уточнене видання книги Мирослава Габорака “Назви гір і полонин Івано-Франківщини.”. У ній на основі широкої джерельної бази та власних записів проаналізовано 3248 географічних назв краю, що служать найменуваннями 5024 топооб’єктів (верхів, гір, горбів, височин, перевалів скель, скельних утворень, кам’яних брил) а також 487 назв полонин, які позначають 563 високогірні пасовища. Досліджено походження цих назв, способи їх творення, словотворчі засоби, зв’язок із найменуваннями інших географічних об’єктів. Подано також легенди й народні перекази про назви окремих гір і полонин. Найближчим часом вийде нова книга автора, присвячена походженню сучасних прізвищ жителів рідного йому Косівського району.

Окрім названих книг, Габорак М. М. є автором кількох десятків наукових статей, у яких розкриваються різні аспекти природи прикарпатських антропонімів, ойконімів, гідронімів, оронімів та мікротопонімів. За значний науковий вклад у дослідження географічних назв краю йому присуджено 2013 року обласну краєзнавчу премію імені Володимира Полєка.

Та не лише своїми науковими працями відомий серед жителів краю Мирослав Габорак. Понад 25 років він успішно очолює обласну організацію Профспілки працівників освіти і науки України. За цей час він проявив себе як професійний, працьовитий, наполегливий і цілеспрямований керівник, який майже завжди досягав поставленої мети у вирішенні багатьох освітянських проблем.  

У період демократичних перетворень активно включився у відновлення української державності. Уже з перших днів після проголошення незалежності України, докладав багато зусиль щодо формування національної освіти як в регіоні, так і в усій державі. Брав активну участь у розробці освітянської нормативно-правової бази, Концепції національної освіти і виховання, зміцненні навчально-матеріальної бази навчальних закладів та створенні належних умов праці педагогів та навчання дітей. Як голова обласної профспілкової організації освітян наполегливо й цілеспрямовано працював і працює над вирішенням соціальних проблем галузі та її працівників, зокрема, що стосується підвищення престижності професії вчителя, забезпечення належної оплати його праці та стимулювання за досягнення високих результатів, покращення житлово-побутових умов та зростання рівня кваліфікації. Завдяки його настирливості, високим організаторським здібностям в області було розроблено і впроваджено ряд освітянських програм, що дало можливість суттєво покращити забезпечення шкіл сучасним технічним обладнанням, шкільними меблями, краще організувати харчування учнів та студентів, підвіз учасників навчально-виховного процесу до місця праці і навчання, а також підвищити рівень навчально-виховної роботи. Очолювана ним обласна профспілкова організація є найбільш дієвою на Прикарпатті. Її діяльність позитивно впливає на розвиток освіти в регіоні.

Про авторитет Мирослава Габорака серед освітян та жителів краю свідчить і його обрання депутатом обласної ради п’ятого демократичного скликання. Двічі він обирався членом ради Федерації профспілок України, п’ять разів членом ЦК Профспілки та його президії. Делегат VІІ Конгресу Всесвітньої Конфедерації профспілок освітян – CSM (Малайзія,1998 р.), І–ІІІ Всеукраїнських з’їздів працівників освіти (1992 р., 2002 р.; 2011 р.), шести з’їздів галузевої Профспілки, шести – Федерації профспілок України.

Нагороджений почесними грамотами Ради профспілок області, облдержадміністрації та обласної ради, ЦК Профспілки, Федерації профспілок України, знаком ФПУ “Профспілкова відзнака”, почесним знаком ФПУ ‟За розвиток соціального партнерства”, знаком ЦК Профспілки “Заслужений працівник Профспілки працівників освіти і науки України. Золота відзнака”, знаками  Міністерства освіти і науки України “Відмінник освіти України” та “А. П. Макаренко”, медаллю “За заслуги перед Прикарпаттям”. 2001 року його діяльність відзначена найвищою освітянською нагородою Івано-Франківщини – обласною педагогічною премією імені Мирослава Стельмаховича.

Мирослав Габорак є активним прихильником туристсько-краєзнавчої роботи серед учнівської молоді та працівників освіти області. За його сприянням було проведено чимало різноманітних змагань, конкурсів та екскурсій. Активно працює і як член правління обласної організації краєзнавців, бере активну участь у роботі Івано-франківського міського відділення Всеукраїнського товариства “Гуцульщина». Рішенням президії Національної спілки краєзнавців України йому присвоєно звання “Почесний краєзнавець України”.

 

Голова всеукраїнського

товариства «Гуцульщина»                                                        Дмитро Стефлюк

Категорія: Різне | Додав: Tall_Admin (23.08.2016)
Переглядів: 961 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0